Patent Tescili

Araştırma geliştirme faaliyetleriniz sırasında bulduğunuz yenilikleri, Patent ve Faydalı Model tescili ile koruma altına alarak, 3. kişilerin kullanmasına engel olabilir, kendinize rakipsiz bir pazar oluşturabilir ya da yaptığınız teknik geliştirme sonucu aldığınız tescili lisans verip kazanç sağlayabilirsiniz.

İcat ve buluşların, üretim ve çalışma özelliklerini hukuken korumak, mülkiyet haklarına sahip olmak için tescil ettirmek gerekir. Tescilsiz buluşlar tam bir hukuksal koruma sağlamamaktadır.

Buluşu ilk önce üretmek, teknik çizimlerin bazı resmi kurumlara verilmesi hatta noterde tasdik edilmesi patent tescili değildir. Patent ve faydalı model tescilleri ancak TürkPatent nezdinde yapılmaktadır.

Patent tescili, sadece tescil alındıkları ülkeler için koruma sağlar. Türkiye’de hukuksal koruma almak için TürkPatent nezdinde tescil yaptırmalısınız. Birden fazla ülke için korunma isteniyorsa uluslararası patent başvurusu yapılmalıdır.

Türkiye’de patent tescili yaklaşık 2 yıl sürmekte olup bu süreç içersinde TürkPatent nezdinde patent işlemlerinin eksiksiz sürdürülmesi gerekir.

Patent ve faydalı model başvuruları hukuki, teknik, teorik ve pratik bilgi gerektirir. Hatalı ve eksik bir başvuru, buluş ve icadın korunamamasına neden olur.

Buluş ve icada tam bir koruma sağlamak için patent ve faydalı model belgesinin doğru, özenli ve ayrıntılı yazılması gerekir. Sığ ve sadece genel hatları açıklar nitelikte olan başvurular tescil edilse dahi karşılaşılacak taklit durumlarında istenen hukuki korumayı sağlamaz.

TürkPatent ile yapılacak yazışmalarda hata ve gecikme yapılmamalıdır aksi halde başvuru ret edilir.

Buluşlara Alınan Tesciller;  Patent ve Faydalı Model olarak ayrılmaktadır.

Patent Tescili için buluşun tekniğin bilinen durumunu aşması ve Dünya çapında yenilik özelliği taşıması gerekir. Teknik ve yenilik yönünden araştırmaya tabi tutulur. Koruma süresi, heryıl yenilenmek kaydıyla 20 yıldır.

Faydalı  Model Tescili için buluşun tekniğin bilinen durumu aşması aranılmaz fakat Dünya çapında yenilik özelliği taşıması gerekir. Yenilik yönünden araştırmaya tabi tutulur. Koruma süresi, heryıl yenilenmek kaydıyla 10 yıldır.

Buluş ve icadın ayrıca görünümü, modeli de önemliyse bu durumda Endüstriyel Tasarım Tescili de alınmasında fayda vardır.

Büromuz, patent, faydalı model tescili ve hukuku alanında da yoğun bir şekilde çalışmaktadır.

Büromuz tüm başvuruları mühendis ve hukukçularının değerlendirmeleri doğrultusunda, müşterilerinin onayını aldıktan sonra gerçekleştirmektedir.

1998 yılından bu yana müşteri memnuniyetini paylaştığımız 10.000’nin üzerinde referansa sahip olmanın deneyimiyle marka, patent, tasarım tescilli ve hukuku alanında hizmet vermekteyiz.

Patent Tescili  hakkında  ayrıntılı bilgi için bizi arayabilirsiniz ….  +90 (212) 272 28 00